Hudba?

Autor: Matúš Blaško | 17.4.2011 o 9:35 | (upravené 17.4.2011 o 19:14) Karma článku: 6,72 | Prečítané:  1031x

Nedávno sa mi popri ceste stala vec, čo ma ozaj riadne šokovala. Určite sa však nestala len mne, ale aj poniektorým z vás. Ako som tak vyšiel z vchodu bytovky a šiel si do blízkeho obchodu nakúpiť obživeň, prechádzali okolo mňa také dve malé dievčatká, jedno z nich venčilo svojho psa. Dievča, ktoré spojilo prechádzku s venčením svojho miláčika mohlo mať tak okolo dvanásť rokov (aj to neviem či som jej nejaký ten rôčik, dva nepridal). Jej kamarátka bola od nej jednoznačne mladšia. Na pohľad z diaľky nič nezvyčajné, obyčajná prechádzka malých detí, ktoré si užávajú pekného počasia. Ale na blízko to bolo o niečom inom. Dievčatko držalo v jednej ruke vodítko od psa a v druhej ruke svorne držala svoj mobil s pustenou pesničkou od, ako sa on nazýva, kráľa hudobnej scény Patrika "Rytmusa" Vrbovské s názvom "Čo ti j***"

V tú chvíľu mi hlavou blysla tá istá fráza ako je aj názov "pesničky". Zahľadel som sa na dievča s takým nemým pohľadom, s akým som sa snáď ešte na nikoho nepozeral. To dievča vzhrúžené do počúvania toho náramne úspešného hitu s hĺbkou textu nie väčším ako je mláka na rovnom chodníku, si ma ani len nevšimlo. Ale to nebolo to jediné, čím som zostal prekvapený. Okolo nej v tú chvílu prechádzal aj nejaký muž, mohol mať takých štyridsať rokov, a ten sa ani len neotočil ba ani len brvou nepohol, keď zazrel a započul túto dievčinu. A preto sa pýtam, ako je možné, že idolom dnešných detí je práve niekto taký, ktorého hudobné texty obsahujú len samé nadávky? Kde sa podel dej pesničiek? Kde sa podel ich zmysel, fantázia, krása? Na Slovensku to už tak býva zvykom, že sa (nielen) z hudobnej scény vytráca kreativita. Je málo kapiel, ktoré hrávajú s radosťou a nerobia to pre peniaze a komerčný zisk. Veď načo by hrali, keď si pri tom nedokážu zarobiť?

Dnes je to na hdobnej scéne samý hip-hop, rap, disco. Pravda je, že aj to je hudba. Ale aký to má zmysel a hlavne dopad na zmýšľanie mladého človeka, keď refrénom "pesničky" je fráza:"Čo ti j***" ? Poviem vám to narovinu, katastrofálny. Mládež sa chce podobať na svojich idolov z hudobných klipov. Spočiatku len začína nosiť najmodernejšie oblečenie, neskôr okúsi prvú cigaretu, alkohol, drogy... Samozrejme existujú aj výnimky, a to sú deti rodičov, ktorých sa o ne starajú a majú aspoň akú takú konrolu nad ich dospievaním. Čo však deti rodičov, kde otec aj matka pracujú celý deň, aby dopriali svojmu potomkovi všetko čo mu hrdlo zaráči? Tie sa väčšinou vychovajú samé so svojimi kamarátmi a je to.

Dneska už nikoho netrápi, čo ich dieťa počúva, alebo aké pozerá filmy. Čo je podľa mňa obrovská chyba. Veď práve v hudbe a vo filmoch si detí hľadajú svoje ideály. Zoberte si pre príklad také dieťa, ktoré vyrastie pri knihách, pri Tomovy a Jerrymu a iných rozprávkach. A dieťa, ktoré sa namiesto takýchto rozprávok fláka po vonku s kamošmi do večera pri počúvaní tvrdej, gangsterskej hudby. Odzrkadľuje sa to hlavne na správaní týchto detí. Veď nakoniec, môžete si to porovnať aj sami, keď sa v piatok večer pôjdete prejsť po nejakom sídlisku. Takmer z každého rohu budete počuť hrubé nadávky, zjapanie a neviem čo ešte. Prídete bližšie k zroju a zistíte, že najstarší člen partie má päťnásť rokov. To by bol pohľad.

V 80. rokoch sa čo i len kvôli najmenšiemu podozreniu z kazenia mládeže hudbou išlo pred súd. Napríklad hudobná skupina Twisted Sister, bola obvinená z kazenia mládeže kvôli vulgárnosti ich textu a textov niektoých terajších kapiel (Judas Priest, AC/DC...). Pričom ich texty neobsahovali ani len jedno sprosté slovo, ani len jeden vulgarizmus. Plnohodnotný text so zmyslom, ktorý opisuje danú situáciu alebo názor kapely. To bolo vtedy dôležité, o to vtedy šlo. Kdežto dnes by Patrika Vrbovského nikto ani len verejne neosočil kvôli jeho pesničkám, lebo je Rytmus je "kráľ" a jeho video si za 10 dní pozrelo milión ľudí. Áno, pozrelo, ale aký je vekový priemer týchto zhliadnutí, to už nikoho nezaujíma.

Týmto chcem podotknúť na to, aká je dôležitá hudba pre dieťa, ktoré začalo dospievať. Možno vás tento názor zaujme, a zamyslíte sa nad tým tak, ako som sa zamyslel aj ja

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Branci pýtajú peniaze na domobranu. Končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Zmizne dôkaz o krytí Bašternáka?

Inšpekcia koná, akoby kryla ľudí, ktorí vlani zmarili raziu u developera.


Už ste čítali?